صفحه شخصی ایرج شاهسون   
 
نام و نام خانوادگی: ایرج شاهسون
استان: تهران - شهرستان: تهران
رشته: کارشناسی عمران - پایه نظام مهندسی: سه
شغل:  محاسب سازه
شماره نظام مهندسی:  11240...201
تاریخ عضویت:  1391/04/02
 روزنوشت ها    
 

 کتابخانه سیار بر پشت اسب بخش عمومی

4

خورشید نزده "رضوان" از خواب بیدار شده و سری به اسبش می زند و برای او علوفه و آب می برد؛ این سال هاست برنامه روزانه مرد ۴۲ ساله ساکن روستای"سرانگ" در "جاوا"ی اندونزی است.

به گزارش فرادید، رضوان صاحب یک کتاب خانه سیار در "سرانگ" است و چهارشنبه و پنجشنبه هر هفته در روستا راه می افتد و به علاقمندان کتاب و کتابخوانی خصوصا کودکان کتاب قرض می دهد. نکته عجیب درباره این کتابخانه آن است که کتاب ها بر پشت یک اسب جابجا می شود.

ایده راه اندازی کتابخانه سیار بر پشت اسب زمانی به ذهن رضوان رسید که با "نیروان آرسوکا" یک پرورش دهنده و علاقمند به اسب ها گفتگو می کرد. آن دو می خواستند کاری درراستای حمایت از محیط زیست و همزیستی مسالمت جویانه انسان و حیوانات انجام دهند و کتابخانه سیار ایده جذابی برای آنها بود. آرسوکا برای شروع ۱۳۶ جلد کتاب کودکان به کتابخانه سیار اهدا کرد و رضوان کار خود را شروع کرد. او معمولا ساعت ۹ صبح سه شنبه و چهارشنبه در زنگ استراحت مدرسه روستا با اسبش به میان بچه ها می رود و به آنها کتاب قرض می دهد. ایده رضوان و آرسوکا برای تشویق به کتابخوانی با استقبال در شبکه های اجتماعی مواجه شده است. گفتنی است در اندونزی نرخ بیسوادی در سال ۲۰۰۴ به ۱۵ میلیون نفر می رسید که این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۷ میلیون نفر رسیده و همچنان در حال کاهش یافتن است. این گزارش در "الجزیره" منتشر شده است.
مأخذ: فرادید ـ فرارو

یکشنبه 16 اسفند 1394 ساعت 15:15  
 نظرات